Interneti varjatud energiakulud
2016. aasta seisuga kasutab 77% Eesti elanikest igapäevaselt internetti, mis on rohkem kui Euroopa Liidus keskmiselt. Kahjuks aga ei teadvustata endale sageli, et interneti kasutamisel on väga suur negatiivne mõju keskkonnale. Tutvustame interneti varjatud energiakulusid ja kutsume üles analüüsima oma interneti kasutamise harjumusi ning võimalusel neid kohendama.
Tänapäeva ühiskonnas on pea võimatu kujutada ette elu ilma internetita. E-elu on kiire ja mugav ning sageli saab vajalikud asjatoimetused tehtud kodust lahkumata. Muusika allalaadimine, e-maili saatmine, video vaatamine, piltide üleslaadimine – iga virtuaalkeskkonnas aset leidnud tegevus omab aga päris otsest keskkonnamõju.
Nimelt läbib kogu internetis liikuv informatsioon suuri andmekeskusi (data centers), mis asuvad sageli tarbijast geograafiliselt kaugel ja vajavad tööks tohutul hulgal energiat.
Soovitused teadlikuks ja säästlikumaks internetikäitumiseks:
Alternatiivsete otsingumootorite kasutamine
Ecosia on otsingumootor, mis lubab u iga 40 otsingu pealt istutada ühe puu ning annab seeläbi panuse keskkonnahoidu. Avalehel on reaalajas näha istutatud puude arv.
Blackle on otsingumootor, mis aitab säästa energiat, kuna kasutab oma veebilehel tumedat värvi tausta. Avalehel on reaalajas näha säästetud vattide (W) hulk.
Ecosearch on otsingumootor, mis annetab tehtud otsingute pealt teenitud tulu erinevatele keskkonnateadlikkuse- või kaitsega seotud ettevõtmistele ja vabaühendustele.
E-maili puhastuskuur
- Vanade ja ebaoluliste e-kirjade kustutamine;
- Spam-kausta ja e-maili prügikasti regulaarne tühjendamine;
- Tellitud e-kirjade analüüs ja ebavajalike tellimuste tühistamine (unsubscribe). (https://unroll.me/ on hea abivahend);
- Pildiotsingu star icon tulemus” src=”https://icons.iconarchive.com/icons/paomedia/small-n-flat/1024/star-Sotsiaalmeedia konto seadetes e-mailile saabuvate teadete tellimuse tühistamine.
Harjumuste muutmise motivatsiooniks: kui iga inimene Prantsusmaal kustutaks 50 e-kirja, oleks säästetud energia võrdne sellega, kui Eiffeli torni valgustus lülitada 42-ks aastaks välja või kogu New York ei kasutaks 4 tundi elektrit.
-
E-kirja manusena saadetavate failide mahu optimeerimine. Tavalise e-kirja saatmise ökoloogiline mõju on umbes 0,3 g CO2. Suure ja mahuka faili saatmine manusena tekitab kuni 50 g CO2. Võrdluseks: ühe plastpudeli tootmise CO2 jalajälg on 82,8 g.
-
Oma vanade e-maili kontode kustutamine. Sageli omatakse e-maile, mida ei enam ei kasutata aktiivselt, kuid mis hoiustavad mitteolulist infot ja koguvad väga suurel hulgal spam’i. Mõttekas on need ära kustutada ja alles hoida ainult olulisimad kirjad.
-
Internetis ja sotsiaalmeedias veedetud aja piiramine ja vähendamine toob kaasa oma energia ja aja kvaliteetsema kasutamise. Nutiseadmetes veedetud aega saab kasutada hoopis hobidega tegelemiseks, sõprade ja perega aja veetmiseks ja värskes õhus viibimiseks.
Kindlasti pole paljudel tänapäeval võimalik internetist täielikult loobuda, kuid tasub mõelda, et interneti kasutamisest tulenevat ökoloogilist jalajälge ei mõjuta ainult see, kui palju me internetti tarbime, vaid sellest veelgi olulisem on, kuidas me seda sihtotstarbeliselt kasutame. Usume aga, et loodud väärtus sadade inimeste teadlikkuse ja praktiliste oskuste näol teeb tulevikus keskkonnale rohkem head, kui saadetud e-mailid halba.
Avasta uus alternatiivne otsingumootor (näiteks Ecosia, Blackle vms) ja kasuta seda päev läbi oma tavapärase otsigumootori (nt Google) asemel.
Tee suurpuhastus enda e-postkastis. Vaata üle, millised e-kirjad on need, mis tulevad postkasti regulaarselt ja mida sa tegelikult ei loe ning lõpeta nende tellimine (unsubscribe). Sageli me ei ole teadlikud, kuhu listidesse oleme lisatud. Siinkohal ongi abiks unroll.me, mis aitab kergesti ebavajalikest listidest mõne nupuvajutusega loobuda. Lisaks kustuta e-kirjad, mis pole hoiustamiseks vajalikud ning tühjenda e-postkasti prügikast ja spämm-kaust.
Tee suurpuhastus ka piltide ja failide hulgas, mida virtuaalselt hoiustad. Kustuta kõik pildid ja failid, mida sa enam ei vaja.
PS! Kui arvuti on sinu jaoks oluline töövahend, millest loobuda ei saa, siis pane rõhku oma vabale ajale.
Liitu Roheväljakutsega, mis kestab kuni 11. aprillini.Iga päev saadetakse sulle meilile järgmise päeva ülesande.