Kirega ehteruumis
Sofia Halliku nimi kõlab Eesti ehtekunstis järjest tugevamalt. Noor Eesti Kunstiakadeemia doktorant on ehtebrändi SOMA taga ja avas hiljuti HOP galeriis inspireeriva autorinäituse. Rääkisime sellega seoses noore andeka kunstnikuga, kes oma töös otsib täiuslikkust jumalikkuse ja virtuaalsuse kaudu.
Oled öelnud, et otsid oma loomingus jumalikku vormi. Kuidas sa jõudsid sellise teemani ja millist tähendust jumalikkuse mõiste sinu jaoks omab?
Olen pikka aega püüdnud aru saada, kuidas täiuslikkuse mõistet täpselt määratleda, eriti huvitab mind ehete täiuslikkus. Kuna igaüks defineerib seda mõistet omal viisil, on mul julgust määratleda seda just jumalikkusena. Aga see ei tähenda, et inimene või objekt võivad jumalaks muutuda. Tegemist on jumalikkuse metafooriga, mis on puhas allegooria, lõputu soov kättesaamatu täiuslikkuse järele. Minu eesmärk oli luua ehteseeria, mis püüab siduda jumalikkuse ja virtuaalsuse ühtseks tervikuks.
Sinu autorinäitus Born-Digitals teeb kummarduse küberteemadele ja innovaatilistele materjalidele. Milliseid materjale oled täpsemalt seal väljas olevates ehetes kasutanud ja mida nad sinu jaoks väljendavad?
Ehte üks kõige olulisemaid aspekte peitub selle taktiilsuses, võimaluses tunnetada seda materjali puudutamise kaudu. Just sellepärast pööran suurt tähelepanu materjali valikule. Need materjalid, mida ma kasutan, tunduvad sageli olevat midagi muud, midagi, mida nad tegelikkuses ei ole. Mitte keegi ei oota alguses, et see on kumm või vaht, veelgi enam, et need materjalid on painduvad ja kaalutud. Saladus paljastub alles võimaluses tunnetada seda materjali puudutades. Näituse tööde eesmärk avaldub tehis- ja naturaalmaterjalide vastandlike kontseptsioonide teadlikus kohandamises. Paljud minu tööd kombineerivad sünteetilisi ja ehtekunstis pigem haruldasi materjale klassikalistega, nagu vääriskivide, metalli, kivi ja puiduga.
Kuidas jõudsid näituse ideeni?
See näitus on osa minu doktoritööst, mida alustasin 2015. aasta septembris. Idee võib sündida vargsi ja mõnda aega olla inkubatsioonis, peamine on õigel ajal lasta tal minna, sest muidu ta kuivab ja kaob ära. Viimase poole aasta jooksul olen tegelnud peamiselt ainult selle näitusega, nii et kogemata unustasin isegi reaalsuse ja elu lihtsad naudingud.
Peale abstraktsema kunstiloomingu oled ka SOMA ehtebrändi taga. Milliseid uudiseid võime sinult oodata ehete vallas?
Ma ei saa veel midagi lubada lähitulevikus, sest alguses vajavad ideed ja plaanid privaatsust. Sel aastal on plaanis suunata kogu jõud just brändi arengusse. Olen seni palju tööd selles vallas teinud intuitiivselt, aga nüüd on tulnud aeg seda põhjalikumalt arendada.
Kust leiad oma loominguks inspiratsiooni?
Ehete valmistamises on väga oluline teha seda kirega ja inspiratsiooni ajel, muidu ei juhtu midagi. Raske on täpselt määratleda inspiratsiooni allikat, mõnikord on ta pärit inimestest ja nende kannatustest, siis jällegi loodusest ja vaimsest ilust, rituaalidest ja isegi imiku naerust. Kõige tähtsam, et see oleks olemas.
Kuivõrd sa ehtedisainerina ise järgid moe- ja disainitrende ning lähtud nendest oma loomingus?
Nüüdisaegsete trendide peegeldus minu töödes ei ole eesmärk omaette, kuid see tuleb alateadlikult. Muidugi jälgin trende, sest olen avatud kõigele, mis on uus ja põnev, kuid püüan sellele mitte alistuda. Mood mängib temale omaste reeglite järgi, mina aga loon oma reeglid.
Milline on sinu enda stiil, milliseid rõivaid ja ehteid leiab sinu garderoobist?
Ma eelistan rangeid ja minimalistlikke jooni. Mulle meeldivad karusnahk ja kontsad – kuid mitte nõelteravate kontsadega kingad – ning ma ei saa elada ilma tossudeta. Ma olen juba ammu aru saanud, et pole mõtet võõrolemust taga ajada, otsida oma stiili teiste inimeste riidekappidest, targem on alustada omaenda elu rütmist ja stiilist. Näiteks meeldib mulle kombineerida kullast ehteid sportlike riietega ning vastupidi, naiselikke rõivaid pigem sportliku stiiliga ehetega.
Milliseid ehteid tuleks saabuval kevadsuvel endale valida ehk mis on moes?
Ma soovitaksin meie fashionista’del olla julgemad mitte ainult vormi, värvi ja suuruse, vaid ka Eesti disaini valikul üldiselt – meie kohalikest disainipoodidest leiab palju ehteid ja aksessuaare Eesti enda andekate disainerite loomingust, nii klassikalisi kui kaasaegsema stiiliga. Kuna militaarteema on jälle moes, pakun julgematele moe austajatele uut seeriat Camouflage, mille kõrvarõngad ja prossid on kaetud sametise keskkonnasõbraliku flokiga. Nii nagu ka minu varasemates kollektsioonides, on esiplaanil visuaalne efektsus, mis seekord väljendub militaartemaatikast inspireeritud kamuflaažmustrites ja värvikülluses.
Sofia unenäolist värvimaailma, mis môjub nagu vitamiinipomm saab HOP galeriis uudistada kuni 14. veebruarini.