Naiseks olemise kunst

Katrin Kuldma moebutiigis Amanjeda toimus naiselikkust ülistav õhtu. Külas oli psühhoterapeut, holistiline terapeut ja raamatu „Naiseks olemise kunst” autor Katrin Saali Saul.

Foto: Triin Maasik

Tuginedes Šveitsi psühhiaatri ning analüütilise psühholoogia rajaja Carl Gustav Jungi muusa Toni Wolffi välja töötatud naise arhetüüpidele ning enda kogemustele terapeudina, jutustas Katrin Saali Saul värvika ning kaasahaarava loo sellest, kuidas naise arhetüüp on kujundanud moodi ja vastupidi, kuidas mood on kujundanud seda, mida tähendab olla naine. Silmailu ja loengule illustratiivset materjali pakkus ka minicatwalk Amanjeda kollektsioonidest.

Arhetüüp on kollektiivses alateadvuses püsiv idee või kujund. Naine on arhetüüpne mõiste, millest me kõik baastasandil ühte moodi aru saame. Üks viis kirjeldamaks naise olemuse rikkalikkust on vaadelda selle maagilise terviku arhetüüpseid osi. Selleks, et kõik naised saaksid heita pilgu endasse ja proovida mõtiskleda oma arhetüüpidest, proovime Saali Sauli loengule tuginedes lisaks iga arhetüübi emotsionaalsetele eripäradele maalida ka ettekujutuse tema moe-eelistustest.

Perenaine: hoolitsev, emalik ja rahulik. Tal on teadmised, mis aitavad luua harmooniat ja puhtust tema kodus, aga veelgi olulisem – tema enda sisemaailmas. Perenaine armastab lihtsaid ja praktilisi kangaid. Meik ning soeng pole olulised. Rahulik koloriit (sest halli/beeži pealt ei paista plekid nii lihtsalt välja). Üleüldine märksõna on mugavus. Samas, miks valida dressid, kui kleidi selga panemine võtab täpselt sama palju aega?

Foto: Elina ja Silvia Kurr

Tütarlaps: elurõõmus, emotsionaalne, mänguline, naerune, muretu, lustlik, naiivne, õrn, imestav ja imetlev. Tütarlaps on liikumise, spordi ja tantsu arhetüüp, ta armastab kanda sitse ja satse, mängida aksessuaaridega (mida rohkem, seda uhkem). Stiil on vallatu ning tihtipeale ehib soengut lisaks tuules lendlevatele patsikestele ka tukk. Riided ja aksessuaarid on odavamapoolse välimuse ja kirjude värvidega. Temas peitub naiselikkuse säde. Unicorns & rainbows!

Kuninganna: väärikas, tark, õiglane, enesekindel, erudeeritud, usaldusväärne ja iseseisev. Kuninganna stiil on klassikaline, pidulik ja esinduslik. Ta eelistab pikki kleite, ülespandud soengut ning kõige kallimaid kangaid. Selle arhetüübi moe juurde kuuluvad ka mehelikud elemendid ning ametiriietused. Ta hoiab distantsi, oma sätitud välimuse ja olemusega ei kutsu ta puudutama ega lähenema. Samas, kes tahaks oma Chaneli pükskostüümile plekke?

 

Armastaja: nautleja, mõnuleja, sensuaalne, seksuaalne ja tabamatult müstiline. Armastaja puhul kiirgab tema stiil mahlasust, meelelisust ja seksuaalsust. Kogu armastaja olek on kutse igale meelele: sensuaalsed kangad, mida tahaks puudutada, punane suu, mida tahaks maitsta, parfüüm, mida tahaks nuusutada, ja kandja, keda tahaks jäädagi vaatama. Võrgutav pesu, lõhikud, dekolteed ja julged värvid (loe: punane). Armastaja ei kõhkle ega loe mõttes kaloreid, kui ta naudib maasikaid vahukoorega.

 

Jung ise on ühes 1941. aasta intervjuus öelnud naiste kohta nii: „Naised on maagiline jõud. Nad ümbritsevad end emotsionaalse pingega, mis on tugevam kui meeste ratsionaalsus. Naine on väga väga tugev olend, lausa maagiline. Seepärast ma neid ka kardan.” Seda sama maagiat väljendab iga naine endas pesitsevate arhetüüpidena, mis on temas juba sünnihetkel olemas.

Kasvades ja küpsedes võib nende omavaheline tasakaal muutuda, mõni arhetüüp võib muutuda domineerivaks ning teised varju jätta. Katrin Saali Sauli nõuanne on integreerida võimalikult palju eluterveid arhetüüpe, sest tänu sellele on erinevates olukordades tegutsemise ampluaa kordi laiem. Oma raamatus „Naiseks olemise kunst” on Sauli kirjutanud, et naise püha kohus on hoida eneses alal naiselikkust, sest naiselikkus toidab oma energiast peret, riiki ja kogu universumit.

Tasub meeles pidada ka seda, et domineeriv arhetüüp dikteerib naise stiili ja teinekord ka tema karjäärivalikuid. Minevikus on naiste eneseväljendus läbi riietuse olnud piiratud, seda kas ajastust tingitud iluideaalide või moraalinormide tõttu. Tänapäeva lääne ühiskonna naisel on luksus end riietada vastavalt tujule – ta saab ise valida, kas ta soovib olla võrgutav armastaja, lustlik tütarlaps, rahu kiirgav perenaine või väärikas kuninganna. Väärtustagem seda vabadust ning kõiki oma naiselikkuse tahke, sest just see teebki naised nii vägevaks, et isegi psühhoanalüütikud Šveitsist meie vastu aukartust tunnevad!

Lisa kommentaar