Traditsioonist trendiks: tikandi tagasitulek
Piste-piste haaval imbub tikand üha rohkem moemajade ja -disainerite loomingusse. Inspireerituna Kenzo, Louise Markey ja Markus Lupferi tikanditega ehitud toodete edust, ilutsevad kirjude pistetega ka suurte moemajade nagu Gucci ja Alexander McQueeni 2016. aasta kollektsioonid.
Tänapäevase tikandikasutuse üheks heaks näiteks on Gloucestershire’ist pärit James Merry, kes on omandanud Instagramis kultusestaatuse tänu tikitud pusadele, mis ühendavad endas kunsti ja spordirõivaste maailma. Näiteks kasvatab ta Nike’i ja Fila logodest välja tikitud seeni ja muud Islandi loodusele iseloomulikku.
Merry, kes nüüd elab Islandil (ja töötab Björki kostüümikunstnikuna), on kindlal arvamusel, et tikand ei kuulu galeriisse klaasi taha. „Tikandil ei ole vaja olla seinal raami sees. Sa saad teda kanda, painutada ja pesta. Ma armastan seda tikandi omadust,” on Merry öelnud.
Tikand pole võõras ka Eesti moeloojatele, eriti noorele Roberta Einerile, keda Telegraph on tituleerinud üheks oodatuimaks nooreks disaineriks London Fashion Week’il. Tunnustuste jada jätkub – British Fashion Council on nimetanud Roberta 2016. aasta One-to-Watch moeloojaks.
Pole ka ime, et Einer on rahvusvahelisel tasandil juba kõrgelt hinnatud, näited tema loomingust on juba ilmunud kõigis maailma suurtes moeajakirjades.
Eineri loomingut iseloomustab süvenemine detailidesse, pilkupüüdev naiselikkus ning kirevus. Hoolimata sellest, et ta on õppinud nii mõnegi maailma parima disaineri ateljees (nimekirja kuuluvad Balmain, Alexander McQueen, Mary Katrantzou ja Roksanda Ilincic), on Einer oma huvi tikandi vastu pärinud hoopis oma vanaemalt. „Ma hakkasin leidma Eesti memmede Facebooki gruppe, kus nad jagasid üksteisele oma käsitööd, mille tegemisel olid nad kasutanud ka vanu tikkimistehnikaid. Ma võtsin paari memmega ühendust ning nad tikkisid mulle mõned näidised,” selgitab Roberta. „Minu jaoks on oluline näidata, et tikand ei ole ainult helmed ja litrid. See on kõik, mis on kanga pinnale konstrueeritud. Ma kasutan paelu ja nööre, mida on traditsiooniliselt kasutatud looduse kujutamiseks – nagu lehed ja roosid –, kuid ma eelistan teha midagi illustratiivsemat.”
Sel aastal on ka Eesti moemaastiku silmad pööratud noore Roberta poole, sest mõned päevad tagasi pälvis ta Hõbenõela nominatsiooni.
Roberta Eineri Hõbenõela kollektsioon jõuab lavale sügisese Tallinn Fashion Weeki raames, 19. oktoobril toimuval Kuldnõela etendusel.