Taasavastatud vana
Disain on kunst luua ning arendada lahendusi. Disainitoodete üks oluline omadus on nende kasutatavus ning otstarve, kuid lisaväärtuseks on tihti ka esteetiline välimus ning emotsioon, mida disainitud toode või teenus pakub. Kui kõik need omadused saavad to-do listis linnukese taha, siis saab öelda, et tegu on niiöelda full-package loominguga.
Sellise meistriteosega sai hakkama Liisi Elken, kes on vahva disainielemendi „nööpsadul” looja. Femme võttis Liisi rajalt maha ning küsis miks, kuidas ja mis edasi?
„Kõik sai alguse hetkest, kui mu kallis mees kaks aastat tagasi Rootsist naasis. Kaasa oli ta võtnud aga ühe kummalise ja päevi näinud, väikese, vanakraami poest leitud jalgrattasadula. Kulunud, õmblustest rebenenud ja välja turritava põhuga sadul, mis võis olla pärit 60ndatest, tundus esmapilgul lihtsalt üks põnev vana asi. Kuid esimesest hetkest, kui meie kolme-aastane mehike kolis tagumiselt rattatoolilt pulgale, kuhu oli kinnitatud „uus” vanakraami poest kaasa toodud sadul, olime meie maailma parimad emme ja issi, kes tegid temast hetkega kõige õnnelikuma maailmaavastaja.
Meie põnni emotsioon oli niivõrd ehe, et see pani meile pähe mõtte ‒ meie väikemees ei saa olla ainuke, kes selle sadulaga maailma hoogsaks avastamiseks endale justkui hetkega tiivad sai.
Nüüdseks on kulunud väga palju töötunde, ideede genereerimisi ja rohkelt katsetamisi, et välja töötada parim lisa jalgrattasadul kõikidele lastele, et nemadki saaksid seda rõõmsat tunnet kogeda ja alustada koos pere ja sõpradega põnevaid seiklusi jalgrattasadulal. Ja siin see on, juba kolmandas värvivarandis, oma lapse peal testitud, teie lastele loodud – nööpsadul!
… ja seiklus võibki alata!”
Kaks aastat kerinud idee on leidnud teostuse, mis esteetilisest ning disaini aspektist vaadatuna on saavutanud oma lae, kuid mis edasi? Kuhu suunab Nööpsadul oma fookuse tulevikus?
„Nööpsadul on mulle kui hobi, millega saan ennast proovile panna, nautides sealjuures igat protsessi ja arengut. Ma ei tegele Nööpsadulaga tulusaamise eesmärgil, pigem soovin anda oma panuse Eesti rattakultuuri ja rõõmustan väga, et mul on see võimalus.
Iga sadulakomplekt valmib täielikult käsitööna, mille valmistavad Eesti käsitöömeistrid. Seega ei ole nööpsadul praegu ega ka tulevikus masstoodang. Hetkel on Nööpsadul peamisel esindatud Eesti disainipoodides, kuid tulevikus on eesmärk olla rohkem nähtavad ja kättesaadavamad kõikidele disaini- ja rattasõpradele, kes hindavad kõrget kvaliteeti ja disaini. Selleks soovime katsetada erinevate toonide ja materjalidega ning laiendada tootevalikut ning müügikohti. Oleks tore kui Eestis disainitud ja toodetud nööpsadul veereks ükspäev ka näiteks Stockholmi tänavatel. Kuid hetkel on need vaid unistused, mille poole püüelda.”
Facebookis kogub Nööpsadul vaikselt, kuid jõudsalt tuure ning jälgimisi, seeläbi on ka inimeste igapäevapilti jõudnud termin „nööpsadul” või visuaalne vorm kaunist nahksest sadulast. Kuidas on aga nööpsadul turul vastu võetud?
„Esimese tagasiside saime maikuus Kultuurikatlas peetud disainiturult, kus Nööpsadulat esimest korda esitlesime. Nööpsadul võeti vastu väga positiivselt. Kui tavaliselt on eestlane komplimentidega kidakeelne, siis üllatuslikult oli väga palju ligiastujaid, kes soovisid kiitva või julgustava sõna sekka öelda. Kes kiitis kvaliteeti, kes disaini ja ideed. Paljudele oli see ka rõõmus taasavastus, sest nööpsadula idee ei ole iseenesest uus, vaid pigem taasavastatud vana.”
Praeguseks on nööpsadula enda jaoks avastanud kolm Tallinnas asuvat poodi (Eesti Disani Maja, Les Petites ja Nu Nordik) ja üks Tartus asuv pood nimega Disainimaja. Nööpsadulat on võimalik soetada veel veebikeskkonnast, Eesti Disaini Maja veebipoest ja uuest osta.ee-s olevast Eesti Disaineritele loodud müügikeskkonnast. Nööpsadula leiab ka Facebookist.