Naine kui kameeleon
Kolmapäeval, 15. aprillil toimus NORR 11 showroomʼis järjekordne salongiõhtu. Sellel korral oli külaliseks inspireeriv Egle Eller-Nabi, kes kõneles iseenda leidmisest, fitnessimaailma telgitagustest, tasakaalu saavutamisest ja hoidmisest nii sportlikus karjääris kui ka pereelus.
Fitness on spordiala, mille kohta levib mitmeid müüte, vastakaid arvamusi, intriige ja salapära. Egle tunnistab, et ka tema jaoks on selles maailmas tegureid, mis pole tema jaoks meeldivad, kuid eelkõige näeb ta selles võimalust ennast mitmekülgselt teostada. Tema ettekujutus fitnessist on aja ja kogemustega muutunud. Kui alguses oli kõige olulisem võistlusmoment ja võitmine, siis praegu väärtustab ta eelkõige enesearengut. Fitness on kujunenud elustiiliks, mida ei saa eraldada teistest elutahkudest. Vaatamata külluslikule lavakogemusele pole Egles kadunud mõnus ärevus enne võistluslavale minekut. See on aga pigem positiivselt motiveeriv tunne ‒ uudishimulik suhtumine, proovilepanek ja oma mugavustsoonist väljumine. Kui saavutatud tulemus või olukord enam ei toida, siis on aeg otsida uusi väljakutseid. Peale selle, et Egle hooajati ise võistlemas käib, on ta loonud omanimelise fitnessitiimi, kus ta treenib ja valmistab nii füüsiliselt kui ka vaimselt ette bikiinifitnessi võistlejaid.
Bikiinifitnessi vastu tärkas Eglel huvi peale oma lapse sündi. Spordiajakirja lehitsedes sai ta innustust fitnessivõistleja kaunilt vormitud kehast ja värskendavast suhtumisest. Sport on Egle ellu kuulunud juba lapseeast peale, mistõttu tundus loomulik asuda vallutama uusi mäetippe alal, mis oli justkui talle loodud. Ja tippu jõudis ta üsna kohe. Lühikese aja jooksul on Egle võistelnud kolmekümnel korral ja pääsenud teise eestlasena fitnessi profiliigasse.
Rääkides bikiinifitnessi maailma telgitagustest, tekib tahes tahtmata erinevaid oletusi ja eelarvamuslikku suhtumist. Egle mainib muiates, et üsna levinud on arvamus, et nad kas ei söö üldse mitte midagi või söövad kõike. Kindlasti on igas valdkonnas äärmuslikke juhtumeid, kuid üldjuhul on fitnessis toitumise ja treeningute koha pealt kõige rangem aeg võistlusperiood. Kaks korda päevas toimuvad treeningud ja dieet tekitavad olukorra, kus organism ei saa kõiki mikrotoitaineid piisavalt. Kui inimene tunneb, et tema organism on väsinud ega taastu enam loomulikult, siis võetaksegi toidule lisaks vitamiine ning tarbitakse spordijooke.
Egle tunnistab, et esialgu on fitnessitoitumine suhteliselt keeruline, sest see nõuab teadlikku planeerimist. Kõik muutub aga aja jooksul harjumuspäraseks. Tema jaoks pole eesmärk niivõrd kaalu kaotamine (maksimaalselt kolm kilo), vaid eelkõige keha trimmimine. Selleks sööb ta tihedamini, kuid väiksemates kogustes. Väga heas füüsilises vormis naine tunnistab, et ka tema söömisharjumused pole alati olnud kõige tervislikumad (ka tema armastas ketšupit, majoneesi ja kartulit) ning endiselt on tema suureks nõrkuseks šokolaad. Kuid väikesed ahvatlused ongi selleks, et neile vahel alluda.
Kui nüüd treeningusaalist ja toitumisteemalt võistluslavale ning lavatagusesse maailma liikuda, siis kindlasti pakub inimestele huvi see, kuidas võistlejad omavahel läbi saavad. Egle tunnistab, et fitness on väga subjektiivne ala, kus kõik oleneb suuresti vastava riigi ilustandarditest, žürii hetketujust ja maitse-eelistustest. Neile on praktiliselt kõik lubatud, seega on valusad kommentaarid tavalised. Ilmselgelt tekitab see võistlejates ärevust ja omavahelisi pingeid. Eelkõige esineb „ussitamistˮ algajate hulgas, sest kogenumad olijad on teavad, et nagunii on teevad lõpliku valiku žüriiliikmed, kelle otsus on alati subjektiivne. Seega on kõige mõistlikum lihtsalt lavale minna, olla enesekindlalt särav ja anda endast parim – kõigile on võimatu meeldida, aga väga mõnus on olla ise enda vastu hea. Egle sõnul on oluline kasvada psühholoogiliselt tugevaks, olla teadlik oma nõrkustest, kuid hinnata seda, mis aitab teistest eristuda. Eneseteadlik naine peab enda tugevuseks oskust kohaneda ja muutuda, vahetada värvi nagu kameeleon. „Ma oskan aimata, mida konkreetses riigis otsitakse ja ma annan neile selle”, nendib Egle enesekindlalt. Samas on ta teadlik ka sellest, et on riike, kus tema tüpaaž lihtsalt ei lähe peale, mistõttu ei pea eesmärgiks olema niivõrd kindel koht poodiumil, vaid eneseületamine ja eelnevast võistlusest parem füüsiline ja ka vaimne vorm.
Fitnessis on oluline visuaalne meeldivus ja perfektsus, olgu selleks siis grimm või laval esinemine. Järeleandmisi endale lubada ei saa. See eeldab tugevat närvi, enesekindlust ja julgust. Egle boonuseks ongi võistlustel ja ka mujal tema pikaajaline esinemiskogemus ja hea lavanärv, mistõttu on temast lihtsalt võimatu mööda vaadata, tulgu ta siis esikohale või mitte.
Praegu teostab Egle ennast peamiselt küll treenerina, seades esikohale oma fitnessitiimi tüdrukud, kuid sügisest soovib ka ise taas sportlasena lavalaudadele astuda.
Aktiivse spordikarjääri ja pereelu ühendamine.
Eelkõige on Egle ema oma väikesele tütrele ja abikaasa tippsportlasele, püüdes samal ajal ka valitud erialal tipus püsida. Egle tunnistab, et tema elus esineb stressirohkemaid perioode, seda eriti siis, kui abikaasadest sportlased keskenduvad võistlustele ühel ajal. Kui Eglel toimuvad treeninguperioodid kaks korda aastas, siis pere teine tippsportlane on hõivatud võistluste ja treeningutega aasta ringi. Omavaheline kommunikatsioon ja teineteise sihtide mõistmine aitab tasakaalustada pingelist aega. Kindlasti on siin oma osa ka selles, et Egle on eneseteadlik naine, kes suudab hoida tasakaalu iseendaga ning seega luua harmooniat ka pereelus. Ta tunnistab, et üha enam eelistab ta väljaminemise asemel kodus olla ja oma perega aega veeta. Oma jutu illustreerimiseks tõi Egle kuulajateni pisikesi killukesi isiklikust elust. Näiteks armastab heas vormis naine maitsvaid kooke küpsetada.
Kas igaühest võiks saada fitnessivõistleja?
Egle arvates on veidi mõistetamatu (eel)arvamus, et fitnessitrenni võiksid tulla vaid heas vormis naised. Milleks siis üldse trenni tulla? Kogenud treeneri ja võistleja sõnul on eeltingimuseks ikkagi huvi ja kindel soov selle pühendumist nõudva alaga tegeleda. Vastavalt inimese kehatüübile ja eelnevale treenitusele otsustatakse, milline rühm oma tema jaoks õigem. Bikiinifitnessiga sobivad tegelema pigem naiselikuma ja pehmema liivakellakehaga naised, kes soovivad oma kehale anda paremat vormi ja tõsta üldist toonust.
Egle ei usu kiiretesse lahendustesse – sama kiiresti, kui tulevad nähtavad tulemused, need ka kaovad. Seega peab ta tähtsaks järjekindlat lähenemist, regulaarseid treeninguid ja teadlikku lähenemist toitumisele. Fitness pole mööduv hetketuju, vaid elustiil.
Aprillikuus ilmus fitnessikuninganna värske raamat „101 rasvapõletuse trenni- ja dieedistrateegiatˮ, kuhu on kogutud maailmas tuntud treenerite nõuanded dieedi ja treeningkavade kohta.
Egle inspireerivate tegemistega saab kursis olla ka tema blogi vahendusel.
Salongiõhtul lähtusime Egle toidueelistustest ja hellitasime oma maitsemeeli Reval Café Catering peakoka Martti Koppeli loodud suupistetega, mida täiustasid Cava Codorniu ning Vitamin Well joogid.
Järgmine inspireeriv salongiõhtu toimub 6. mail. Siis on külaliseks tervisliku eluviisi nõustaja Terje Mander. Meie tegemistega kursis olemiseks ja oma mõtete jagamiseks on Sul võimalik liituda Facebookis loodud Salongiõhtud leheküljega.